اخبار ویژه اعضای هیئت مدیره اخبار ویژه اعضای هیئت مدیره

در نشست مدیران کل راه و شهرسازی استان ها بررسی شد:

علل رکود بخش مسکن و راهکارهای بانک برای خروج از آن

نشست مدیران کل راه و شهرسازی استان¬ها در محل وزارت راه و شهرسازی با حضور وزیر راه و شهرسازی ، ابوالقاسم رحیمی انارکی و علیرضا بلگوری اعضای هیات مدیره بانک و جمعی از مدیران این وزارت خانه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، در این نشست رحیمی انارکی به ارایه سیاست¬های اعتباری و محصولات جدید بانک پرداخت و بیان کرد: مجموعه محصولات و ابزارهای جدید مورد استفاده بانک مسکن در دوران پس از انقلاب بی¬سابقه بوده است.
عضو هیات مدیره با اشاره به نقش و اهمیت بخش مسکن و ساختمان در اقتصاد کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه این بخش با 78 بخش اقتصادی رابطه پیشین و با 56 بخش اقتصادی رابطه پسین دارد و سهم آن از اشتغال مستقیم کشور، حدود 12 درصد بوده و تعداد شاغلان این بخش حدود 1/3 میلیون نفر می¬باشد.
وی افزود: سهم مسکن و ساختمان از تشکیل سرمایه ثابت خانوار حدود 30 درصد، از تسهیلات بانکی حدود 25 درصد، از کل گردش نقدینگی کشور 20 الی 30 درصد، از بودجه خانوار حدود 33 درصد و سهم دولت از کل سرمایه¬گذاری بخش مسکن و ساختمان حدود نیم الی 3 درصد می¬باشد که این امر نشان¬دهنده اهمیت بخش مسکن در اقتصاد کشور است.
رحیمی انارکی در ادامه به بررسی ارقام سهم تسهیلات بخش مسکن در سال¬های 90 تا 94 پرداخت و گفت: تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در این بخش از 17 درصد در سال 90 به حدود 10 درصد در سال 94 کاهش یافته و همچنین سهم تسهیلات اعطایی بانک مسکن از کل سهم شبکه بانکی در این بخش نیز از حدود 57 درصد در سال 90 به حدود 41 درصد در سال 94 رسیده است.
وی افزود: عملکرد تسهیلات پرداختی بخش مسکن در دی، بهمن و اسفندماه سال 94 و فروردین ماه سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه در سال قبل از آن، کمی رونق را نشان می¬دهد که نشانه خوبی از خروج این بخش از رکود می¬باشد.
همچنین با توجه به پیام مقام معظم رهبری و شعار سال 95، بلافاصله 4 وجه اصلی از 10 وجه مدنظر معظم¬له در دستور کار بانک قرار گرفت که شامل دانش¬بنیان شدن بخش¬های مهم و حساس اقتصادی، نگاه ویژه به صنایع کوچک و متوسط، انتقال فناوری به کشور و ارتقای بهره¬وری انرژی و شناسایی و و تمرکز بر فعالیت‌ها و زنجیره‌های اقتصادی مزیت‌دار کشور بود.
عضو هیات مدیره سیاست¬های کلان بانک در اجرای اقتصاد مقاومتی را 11 سیاست دانست و بیان کرد: پشتیبانی از تاسیس شرکت‌ها، نهادها و صندوق‌های زنجیره خدمات مالی مسکن و ساختمان، ارتقای جایگاه بانک به عنوان بازیگر اصلی تامین مالی بخش مسکن، ارایه خدمات تامین مالی به طرح‌ها، پروژه‌ها و شرکت‌های دولتی و غیر دولتی در بخش مسکن و ساختمان با استفاده از امکانات بازارهای پول و سرمایه، افزایش قدرت خرید خانوارها و ضریب نفوذ تسهیلات در بین اقشار میان‌درآمدی جامعه و کاهش قیمت تمام‌شده منابع برای ارایه تسهیلات با نرخ قابل تحمل برای اقشار متوسط از جمله این سیاست¬هاست.
وی افزود: تمرکز بر وصول مطالبات از اشخاص و دولت در راستای افزایش توان تسهیلات‌دهی بانک، تامین و تجهیز منابع لازم شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در بخش مسکن، ایجاد جذابیت در استفاده از فناوری‌های نوین و ارتقای بهره‌وری انرژی در صنعت ساختمان، ایجاد بستر لازم برای جذب سرمایه و تکنولوژی نوین از خارج کشور، مدیریت صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری با تاکید بر توسعه فعالیت‌های بانکداری الکترونیک و شفافیت و تقویت نظارت سیستمی و ارتقای سلامت بانکی نیز از دیگر سیاست¬های کلان بانک در اجرای اقتصاد مقاومتی می-باشد.
رحیمی انارکی به تشریح ماموریت ها و اهداف بانک در سال جاری با توجه به اهداف دولت پرداخت و اظهار کرد: پرداخت 50 درصد تسهیلات بخش مسکن از کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی کشور ، خانه¬دار کردن اقشار مختلف جامعه، تامین مالی بازار سرمایه به منظور استفاده از ظرفیت¬های این بازار به منظور تامین مالی بخش مسکن، اقدام عملی در راستای پیاده¬سازی اصول اقتصاد مقاومتی و جذب فعالان بخش مسکن و ساختمان از جمله این ماموریت¬هاست.
وی افزود: بانک مسکن به منظور انجام رسالت خود و با هدف تحریک بازار مسکن تقویت دو بخش عرضه و تقاضا را مد نظر داشته و در این راستا افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن را در برنامه¬های سال جاری خود قرار داده است.
عضو هیات مدیره بانک در ادامه به تشریح انواع تسهیلات جدید بانک پرداخت و شرایط استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، صندوق پس¬انداز مسکن یکم زوجین، اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن زوجین ، اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن توام با صندوق پس‌انداز مسکن یکم زوجین و تسیهلات با سپرده و بدون سپرده بانک را به تفضیل بیان کرد.
رحیمی انارکی در پایان سخنان خود به تشریح ریوس برنامه‌های اجرایی بانک مسکن در سال 1395 پرداخت و گفت: تامین مالی خرید، ساخت و تعمیر یک میلیون واحد مسکونی ،پشتیبانی از تامین مالی ساخت شهرک¬های جدید در سواحل مکران از طریق راه¬اندازی موسسه پس¬انداز و تسهیلات منطقه¬ای و صندوق زمین و ساختمان، اعطای تسهیلات به منظور تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر و ارایه خدمات حساب امانی و تضمین معاملات اقساطی به انبوه¬سازان و پشتیبانی از راه-اندازی صندوق¬های زمین و ساختمان از جمله این برنامه¬هاست.
 وی افزود: ارایه خدمات مدیریت دارایی‌ها به منظور تامین مالی شهر جدید پردیس، عاملیت انتشار اوراق مشارکت دولت به منظور واگذاری آن به پیمانکاران وزارت راه و شهرسازی، عاملیت انتشار اوراق صکوک و خدمات تامین مالی خارجی برای شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی و اصلاح ساختار مالی بانک با افزایش سرمایه، وصول مطالبات از دولت و تضمین‌نامه دولت برای بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مسکن از دیگر برنامه¬های اجرایی بانک در سال 95 می¬باشد.
عضو هیات مدیره دیگر برنامه¬های اجرایی بانک در سال جاری را شامل تجهیز منابع بانک از طریق انتشار اوراق مشارکت، صکوک و اوراق رهنی و سپرده‌ها، اصلاح اساسنامه و تجدید ساختار بانک متناسب با ظرفیت توسعه‌ای – تخصصی بانک، راه‌اندازی نخستین صندوق سرمایه‌‌گذاری بین‌المللی املاک و مستغلات به منظور جذب سرمایه‌های خارجی، پشتیبانی و تامین مالی احداث و بهره‌برداری از آزادراه پردیس و راه‌‌اندازی لیزینگ دانست.
در ادامه این نشست علیرضا بلگوری، عضو هیات مدیره بانک به بررسی روش¬های نوین تامین مالی مسکن پرداخت و بیان کرد: چالش اصلی بخش مسکن در حال حاضر، مساله رکود است و ریشه و دلایل این رکود، ضعف و کمبود تقاضای موثر می¬باشد.
عضو هیات مدیره راهکارهای خروج از رکود و تقویت و تحریک تقاضا در بازار مسکن را طرح¬های مبتنی بر پس‌اندازهای گذشته و طرح¬های مبتنی بر پس‌اندازهای آتی دانست.
 وی افزود: طرح¬های مبتنی بر پس‌اندازهای گذشته شامل افزایش سقف تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز یکم و صندوق ممتاز، صندوق زمین و ساختمان، انتشار اوراق بهادار، خدمات مدیریت دارایی¬ها و موسسات پس¬انداز و تسهیلات مسکن و طرح¬های مبتنی بر پس‌اندازهای آتی شامل طرح تضمین معاملات فروش اقساطی و حساب امانی می¬باشد.
بلگوری اظهار کرد: خدمات مالی در حوزه مسکن و شهرسازی شامل خدمات مالی بانکی و خدمات مالی غیربانکی می¬شود که خدمات مالی بانکی از طریق بازار پول و بانک مسکن قابل ارایه بوده و خدمات مالی غیربانکی از طریق بازار سرمایه و بیمه و گروه مالی بانک مسکن قابل ارایه خواهد بود.
وی افزود: تامین مالی در بازار سرمایه مبتنی بر بدهی و مالکیت است که تامین مالی مبتنی بر بدهی در قالب ابزارهای صکوک اجاره، اوراق سفارش ساخت، صکوک مرابحه، اوراق مشارکت، اوراق سلف موازی، اوراق منفعت و اوراق رهنی بوده و تامین مالی مبتنی بر مالکیت در قالب نهادهای صندوق¬های زمین و ساختمان، تامین سرمایه¬ها، صندوق¬های سرمایه¬گذاری مشترک و مدیریت دارایی¬ها می¬باشد.
عضو هیات مدیره در ادامه به بیان مزایای صندوق زمین و ساختمان پرداخت و گفت: جذب سرمایه¬های خرد، جدایی تامین مالی از مدیریت پروژه، ماهیت حقوقی و رسمی صندوق، تضمین تامین مالی به موقع، معافیت مالیاتی، اسلامی¬ترین عقد مشارکت، اعتبار بالا به دلیل وجود ارکان نظارتی و معامله در بازار ثانویه از جمله مزایای این صندوق می¬باشد.
بلگوری فرآیند تامین مالی از طریق صندوق زمین و ساختمان را شامل جمع¬آوری وجوه از سرمایه¬گذاران، تخصیص وجوه به پروژه¬های ساختمانی، فروش واحدهای ساختمانی و پرداخت اصل و سود سرمایه گذاری به سرمایه گذاران دانست و اظهار کرد: این صندوق از دو رکن نظارتی و اجرایی تشکیل شده است.
وی به تشریح تامین مالی ساختاریافته پرداخت و بیان کرد: تامین مالی ساختاریافته، مدلی برای رفع نیازهای مالی منحصربه فرد شرکت¬هاست که با روش‌های نسبتا پیچیده با کاربرد اوراق و ابزارهای خاص، به منظور تامین نیازهای مالی پروژه¬ها شناخته می¬شود و این نیازهای مالی معمولا با ابزارهای موجود در بازار مرتفع نشده و بازار هدف این روش، شرکت¬های بزرگ و طرح¬های خاص است و به عبارت دیگر، هنر ترکیب نوآورانه ابزارها و نهادهای مالی متناسب با مقتضیات پروژه¬هاست.
عضو هیات مدیره این روش را وابسته به شرایط طرفین و اقتضای پروژه، نوع نیازها و نوع توافقات دانست و گفت: برای شرکت‌هایی که نیازهای مالی خاصی دارند که با روش‌های سنتی تامین مالی مثل تسهیلات پاسخ داده نمی‌شود، از این روش استفاده می¬شود و هدف تامین مالی ساختاریافته مدیریت دارایی¬هایی که ارزش اقتصادی دارند اما بازارپذیر نیستند.
وی افزود: شرکت عمران شهرهای جدید، شرکت فرودگاه¬های کشور، شرکت راه¬آهن برای توسعه مبتنی بر ترابری، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از جمله پروژه-هایی هستند که از این مدل استفاده کردده¬اند. 
بلگوری در پایان سخنان خود به تشریح شرایط و ضوابط حاکم بر طرح تضمین معاملات فروش اقساطی و حساب امانی پرداخت و مزایای این دو حساب را به تفضیل بیان کرد.
آخرین بروزرسانی 1395/3/12

پربیننده ترین عناوین پربیننده ترین عناوین