اخبار ویژه اعضای هیئت مدیره اخبار ویژه اعضای هیئت مدیره

عضو هیات مدیره بانک عنوان کرد :

آمادگی بالای بازار سرمایه برای ورود بانک مسکن

فروش سه هزار میلیارد ریال اوراق بهادار به پشتوانه تسهیلات رهنی ( MBS ) و برنامه ریزی بانک درخصوص فروش این اوراق در مرحله دوم تا سقف ده هزار میلیارد ریال نشان از اهمیت و آمادگی این بازار جدید برای بانک مسکن دارد.
به گزارش خبرنگار ما ، جعفر آقاملایی عضو هیات مدیره بانک این مطلب را در کارگاه آموزشی «آشنایی با خدمات جامع تامین مالی» که با حضور مدیر امور شعب استان ها و بازاریابی ، مشاور مدیرعامل در امور سرمایه انسانی ، روسای برخی از ادارات ، مدیران شعب مناطق تهران، رییس شعبه مستقل مرکزی و روسای شعب ممتاز شهر تهران، نمایندگان شرکت های تامین سرمایه آباد، گروه مالی بانک مسکن و سرمایه گذاری مسکن برگزار شد عنوان کرد.
وی در ادامه اظهار داشت : تمامی ارکان بانک به ویژه شعب باید از محصولات جدید ارایه شده و ورود به بازار های سرمایه استقبال کنند.
 آقاملایی با اشاره به دستور مدیر عامل بانک، مبنی بر استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت های بازار های پولی و سرمایه ای کشور و اجرایی کردن آن در بانک تاکید کرد : تمامی کارکنان با تسلط و آگاهی کامل بر دستور العمل ها و بخشنامه های بانک ، به ویژه  محصولات جدید در بازارهای سرمایه، به عنوان یک مشاور حرفه ای عمل کنند.
عضو هیات مدیره با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی و کارگاهی تکمیلی در ماه های اخیر از جمله دوره های آموزشی «100 بانکدار مشاور»، «ابزار های مالی اسلامی» و «خدمات جامع مالی » ؛ بر اهمیت و توجه ویژه مدیر عامل و اعضای هیات مدیره به این بخش از فعالیت های جدید تاکید کرد. 
در ادامه حمید رحمتیان مشاور مدیر عامل در امور سرمایه انسانی با اشاره به رضایت مدیر عامل بانک از تشکیل و برگزاری این کارگاه آموزشی، ایجاد ارتباط جدید بخش عملیاتی بانک با مجموعه گروه مالی را به عنوان عامل هم افزایی در بانک یاد کرد.
وی تصریح کرد : اینگونه فضاهای آموزشی ، فرصت تقویت ارتباط مسوولان شعب با کارشناسان گروه مالی ، امکان بهره برداری هرچه بهتر بانک از ظرفیت های بازار سرمایه را تقویت می کند. 
همچنین در این نشست محمدحسین جوادیان مدیر امور استان ها و بازاریابی با اشاره به تاکید مدیرعامل بانک به تبدیل هر کارمند بانک به یک بانکدار حرفه ای گفت : تمامی برنامه هایی که در سال های اخیر در حوزه های گوناگون بانک اجرایی شده به پیشنهاد مدیرعامل و در راستای تحقق همین اهداف بوده است. 
وی تصریح کرد : خرید و فروش اوراق ممتاز در تمامی شعب ، نشان می دهد کارکنان بانک مسکن بازار سرمایه را                می شناسند لذا از تمامی کارکنان انتظار دارم با تلاش و کوشش خود امکان ایجاد این نوع روش های تامین مالی را در بانک محقق سازند.
مدیر امور شعب استان ها و بازاریابی درخصوص اهمیت میزهای مشاوره که در مدیریت ها راه اندازی شده است، گفت : کسانی در این میزهای مشاوره باید حضور داشته باشند که به تمامی محصولات و خدمات بانک تسلط داشته و بتوانند مشتریان را به طور صحیح و کامل راهنمایی کنند.
جوادیان در پایان سخنان خود تصریح کرد : باتوجه به اهمیت آشنایی تمامی کارکنان با روش های گوناگون تامین مالی مقرر شد این دوره آموزشی به طور سراسری در برنامه آموزشی مدیریت ها قرار گیرد تا بتوانیم با تحقق برنامه ها و اهداف ترسیمی در این خصوص بانک مسکن را به بانکی پویا تبدیل کنیم.
در ادامه ، حسین حیدری سرپرست اداره کل اعتبارات و تامین مالی در اهمیت بازار سرمایه گفت : امروزه به طور حتم نظام بانکی کشور نمی تواند نیازها و درخواست های مالی نظام اقتصادی کشور را مرتفع کند و باتوجه به ظرفیت و توانایی بازار سرمایه، نظام اقتصادی کشور ما چاره ای جز بکارگیری ابزارهای این بازار را ندارد.
وی هدف از برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با خدمات جامع تامین مالی را آگاهی کارکنان در خصوص انواع روش های تامین مالی برای مشتریان حقوقی عنوان و تصریح کرد : بانک مسکن با انتشار اوراق رهنی MBS به عنوان یکی از بانک های پیشرو در این بازار حضور داشته است و ادامه این موفقیت نیازمند آگاهی و تسلط تمامی کارکنان به دانش و آگاهی این حوزه است ، به طوریکه اگر مشتری به آنها مراجعه کرد یا در فرآیند بازاریابی این مشتریان را شناسایی کردند با آشنایی به این شیوه ها آنها را به نحو صحیح راهنمایی کنند.
همچنین ناصر رفیعی رییس اداره کل آموزش تصریح کرد : یکی از ابزارهای رشد و توسعه اقتصادی کشورها برخورداری از یک نظام مالی کارآمد است که مهمترین وظیفه آن تجهیز منابع پس‌اندازی و هدایت آن به سمت کانال‌های مصرف است.
وی با اشاره به اینکه متنوع‌سازی، سهولت‌بخشی، کسب اطلاعات، تجهیز و تحرک بخشیدن به پس‌اندازها کارکردهای اصلی نظام مالی است افزود : مهمترین کارکرد تسهیل فعالیت‌های اقتصادی از طریق نظام بانکی، شناسایی و تامین مالی فرصت‌های سرمایه‌گذاری است. 
رفیعی اظهار داشت :  نگاه نوین بانکداری بر این اصل استوار است که مشتری هدف به عنوان شریک بلندمدت بانک تلقی خواهد شد و اگر ما نگاهمان را از مشتری به یک شریک تبدیل کنیم همواره بانک در کنار مشتری خواهد بود همه نیازهایش را برآورده خواهد کرد و متناسب با خواسته‌اش با یک رابطه برد- برد با مشتری، هر دو می‌توانند از منافع تعامل دوطرفه استفاده کنند. 
رییس اداره کل آموزش درخصوص اهمیت برگزاری این دوره آموزشی گفت : بانکداری در دنیای جدید و در انواع خرد، شرکتی و تخصصی به دنبال برخورداری از یک مدل تامین مالی جامع با هدف ارتقای سهم بازار سرمایه در تامین مالی فعالیت های مولد اقتصادی است. 
وی افزود : آشنایی با اصول ارایه خدمات جامع تامین مالی، متناسب با چرخه عمر کسب و کار، انطباق با مراحل بلوغ و ریسک شرکت ها، نحوه ارایه خدمات متنوع  و مشاوره و راهنمایی مشتریان از اهداف این کارگاه آموزشی بوده است 
در آغاز بخش کارگاه آموزشی این نشست سیدمحسن فاضلیان رییس شرکت تامین سرمایه بانک گفت : امروز فضای مالی ایران جبهه جدیدی را به روی کسب و کار شرکت ها بازکرده است که این جبهه به عنوان یک بازار رقیب جوان، به شدت در حال گسترش با رشد غیرقابل پیش بینی، بازار سرمایه نام دارد.
وی با اشاره به اهمیت بازار سرمایه تصریح کرد : در نظام مالی کشور به ویژه در سیستم بانکی ، موضوع منابع محدود و وجود متقاضیان نامحدود برای دسترسی به این منابع یکی از دغدغه های همیشگی بود اما امروز باید گفت که وجود بازار سرمایه این مشکل را مرتفع ساخته است.
رییس شرکت تامین سرمایه ، اقتصاد کنونی را اقتصاد اهرمی عنوان و بیان کرد : اقتصاد اهرمی یعنی وقتی مشتری برای دریافت تسهیلات به شما مراجعه می کند و شما با محدودیت منابع مواجه هستید اگر این شرکت سودده بوده و دارای ترازنامه مالی مناسبی است شما می توانید شرکت تامین سرمایه بانک را برای تامین مالی آن معرفی کنید.
فاضلیان ادامه داد : در گذشته همواره برای تامین مالی به طور عادی و عموم بازار پول یعنی بانک ها و موسسات مالی معرفی می شدند اما این روند به پایان رسیده و در حال حاضر این بازار سرمایه است که با ابزارها و روش های گوناگون تامین مالی عهده دار این وظیفه شده است. 
وی شرکت تامین سرمایه را یکی از ابزارهای موجود در بازار سرمایه عنوان کرد و افزود : نقش شرکت تامین سرمایه بانک همان نقش بانک در بازار پول است با این تفاوت که شرکت تامین سرمایه بانکی است که کار بانکی یعنی واسطه گری وجوه نمی کند اما اصلی ترین کار بانک یعنی تامین مالی را انجام می دهد و نمونه بارز و عملی این موضوع در  پرونده تسهیلاتی شرکت فولاد مبارکه به منصه ظهور رسید. در این پرونده مبلغ دو هزار میلیارد ریال تسهیلات از سوی شعبه مرکزی اصفهان و یک هزار میلیارد ریال از طریق انتشار اوراق مرابحه از سوی شرکت تامین سرمایه تامین مالی شد.
فاضلیان پذیره نویسی ، بازارگردانی و مشاوره عرضه برای اوراق تامین مالی را سه وظیفه اصلی شرکت تامین سرمایه بیان کرد و گفت : افزایش سرمایه ، بازمهندسی ساختار مالی ، خروج از انجماد دارایی های شرکت به وجوه نقد ، ورود به بورس یا فرابورس ، ادغام با یک شرکت دیگر و یا خریداری یک شرکت جدید ، سطح گسترده فعالیت شرکت تامین سرمایه است که می تواند به آنها ورود داشته باشد. 
وی در ادامه برخی از انواع ابزارهای تامین مالی از جمله اوراق مشارکت ، صکوک ، استصناع ، اوراق مرابحه و رهنی را به حاضران تشریح کرد.
در بخش پایانی این کارگاه آموزشی و با هدف ارایه نمونه عملی درخصوص انواع روش های تامین مالی ؛ مهدی بلوچی مدیر شعب اصفهان درباره نحوه شناسایی و پرداخت تسهیلات به شرکت فولاد مبارکه گفت :  در فرآیند بازاریابی منابع و مصارف ، شرکت فولاد مبارکه شناسایی شد که پس از بررسی و اعتبارسنجی این شرکت مقرر شد همزمان با تخصیص تسهیلات از محل اعتبار تخصیصی به این مدیریت ، اوراق مرابحه به عنوان یکی از روش های تامین مالی برای این شرکت صادر شود که مورد استقبال این شرکت قرار گرفت. 
وی در ادامه با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت اعتباری در هر یک از روش های پرداخت تسهیلات و تامین مالی برای مشتریان افزود : پرداخت همزمان تسهیلات بانکی و تامین مالی از طریق شرکت تامین سرمایه یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی برای مشتریان حقوقی بانک است.
مدیر شعب اصفهان تجربه حاصل شده در مورد پرداخت تسهیلات و تامین مالی شرکت فولاد مبارکه را مثبت ارزیابی کرد و گفت : با این تجربه در حال مذاکره با سایر شرکت های بزرگ استان از جمله سیمان اصفهان هستیم. 
بلوچی در پایان سخنان خود تصریح کرد : باتوجه به تاکید مدیرعامل بانک مبنی بر  پرداخت هزینه های پرسنلی از محل کارمزد خدمات و همچنین برای تحقق موفقیت بانک در بکارگیری انواع روش های تامین مالی ، پیشنهاد              می شود کارکنان شعب و مدیریت ها به طور ملموس از مزایای این موفقیت ها بهره مند شوند.
براساس این گزارش، در بخشی از این کارگاه آموزشی یکی از کارشناسان اداره کل اعتبارات و تامین مالی درخصوص مراحل مختلف شناسایی و پرداخت روش های تامین مالی مطالبی را ارایه کرد.
آخرین بروزرسانی 1395/6/9

پربیننده ترین عناوین پربیننده ترین عناوین