اخبار ویژه اعضای هیئت مدیره اخبار ویژه اعضای هیئت مدیره

ابوالقاسم رحيمي اناركي تاکید کرد

بهره برداری بیش از پیش از ظرفيت های بازار سرمايه براي تامين مالي مشتريان

باتوجه به اينكه با حضور شركت هاي تامين مالي بانك در سال هاي اخير اقدامات مهمي در حوزه تامين مالي صورت پذيرفته بايد بيش از پيش از ظرفيت بازار سرمايه براي تامين مالي مشتريان بانك بهره برداري شود.

ابوالقاسم رحيمي اناركي عضو هيات مديره بانك اين مطلب را در پنل « ارايه خدمات مالي توسط شركت هاي تابعه بانك » عنوان كرد و ادامه داد : بررسي ها نشان مي دهد  82 درصد سهم بازار مالي در دهه 80  متعلق به بازار پول و 18 درصد سهم بازار سرمايه بوده است اما در دهه 90 سهم بازار پول به بيش از 90 درصد رسيد و نقش بازار سرمايه در تامين مالي كم رنگ تر شد كه بايد سعي شود از هر دو بازار براي افزايش توان تامين مالي مشتريان بانك استفاده شود.
وي هدف از تاسيس و راه اندازي شركت گروه مالي بانك را ايجاد هم افزايي بين بازار پول و بازار سرمايه براي مجموعه بانك عنوان كرد و افزود : بانك مسكن در سال هاي گذشته با انتشار اوراق « تسـه » اولين بانكي بود كه وارد بازار سرمايه شد و با استفاده از شركت كارگزاري بانك تمامي شعب خود را وارد اين بازار كرد. 
عضو هيات مديره در پايان اظهار اميدواري كرد با بكارگيري تجربه هاي گذشته از حضور در بازار سرمايه و بستر هاي مناسب به وجود آمده در سال هاي اخير،  تمامي شعب از روش هاي نوين تامين مالي براي جذب مشتريان حقيقي و حقوقي استفاده كنند. 

مدير شركت گروه سرمايه گذاري مسكن
شركت گروه سرمايه گذاري مسكن همراه بانک براي ایجاد و راه اندازی موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن است

محمدرضا اميني مدير شركت گروه سرمايه گذاري مسكن به عنوان سخنران بعدي اين پنل با اشاره به گستردگي حوزه فعاليت اين شركت گفت : شركت گروه سرمايه گذاري مسكن علاوه بر پروژه‌هاي مسكوني در ساخت مجتمع‌هاي تجاري، اداري و آموزشي و همچنين ساخت آزادراه، خطوط انتقال آب و آماده‌سازي زمين فعاليت‌هاي چشمگيري داشته است.
وي آخرين سرمايه ثبت شده شركت را پنج هزار و پانصد ميليارد ريال عنوان كرد كه  شركت گروه سرمايه‌گذاري بانك مسكن سهامدار اصلي شركت به‌شمار مي‌رود.
اميني گستردگی جغرافیای فعالیت شرکت را یک مزیت منحصر به فرد بيان كرد و افزود : شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، داراي 15 شركت زيرمجموعه در 28 استان و 36 شهر كشور است.
توان طراحی متناسب با اقلیم منطقه و سلایق مشتریان و ساخت با کیفیت بالا به خاطر نظام کنترل پروژه و تضمین کیفیت استقرار یافته در همه شرکت های زیرمجموعه ، برخوردرای از گریدهای (رتبه) سطح بالای نظام مهندسی و برخورداری از صلاحیت های فنی و حرفه ای به عنوان انبوه ساز و رعایت استانداردها و بخش نامه ها فراتر از مصوبات موجود ، توان اجرایی سازی ابزارهای بازار پول و سرمایه به دلیل انباشت تجربه فعالیت مستمر در حوزه مسکن و شفافیت در عملیات و امور مالی و برخوردار از تکنولوژی های نوین ساخت از توانمندی ها و فرصت های موجود در گروه سرمایه گذاری مسکن بود كه اميني از آنها نام برد.
مدير گروه سرمايه گذاري مسكن از تمرکز تمامي حساب های  شرکت مادر و شرکت های تابعه در شعب بانک ، استفاده از توان مدیران مناطق بانک در هیات مدیره شرکت های  تابعه گروه سرمایه گذاری مسکن ، تعیین بانک مسکن به عنوان بانک عامل در پرداخت سود سهامداران ، هدایت پیمانکاران و مجریان طرح براي دریافت ضمانت نامه های بانکی مختلف از بانک ، معرفی مشتریان خرید واحدهای مسکونی و ... در سراسر شرکت ها به بانک براي دریافت تسهیلات به عنوان اقدامات شاخص اين شركت براي هم افزایی با بانک عنوان كرد.
اميني درخصوص انتظارات شرکت گروه سرمايه گذاري مسكن از بانک گفت : تسهیل پرداخت تسهیلات به شرکت های گروه در چارچوب دستورالعمل های مربوطه با نرخ  مناسب به ویژه در دوره رکود، ایجاد امکان پرداخت تسهیلات ویژه برای خریداران واحدهای شرکت سرمایه‌گذاری مسکن براي تقویت طرف تقاضا در بازار مسکن، همراهی بانک مسکن براي ایجاد و راه اندازی موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن در استان های محل فعالیت شرکت و  امکان بازاریابی پروژه های شرکت از طریق شعب بانک مسکن از توقعات مهم اين شركت از بانك مي باشد .
وي در پايان سخنان خود از توسعه حجم فعالیت های شرکت با استفاده بهینه از ظرفیت موجود و توسعه آن با  حفظ ساختار فعلی منطبق با  برنامه و اهداف بانک مسکن ، ایجاد سبد متنوع محصولات در بخش مسکن ویژه اقشار متوسط و دهک های میان درآمدی ، ورود به بازار صدور خدمات فنی و مهندسی در کشورهای همسایه ، ورود به بازار تامین مسکن کارکنان نهادها و سازمان ها براي ساخت سفارشی عمده ، استفاده از روش های نوین و ابتکارات خلاقانه در بحث تامین مالی با تاکید بر جذب منابع از بازار سرمایه و بازار پول به عنوان برنامه های آتی شركت گروه سرمايه گذاري مسكن ياد كرد.

مدير شرکت کارگزاری بانک مسکن معرفي كرد
خدمات و رویکرد های نوین شركت کارگزاری بانک مسکن در حوزه سرمایه گذاری

در ادامه اين پنل ، محمد مهدی بحرالعلوم مدير شرکت کارگزاری بانک مسکن درخصوص ابزارهاي قابل ارايه كارگزاري براي تحقق راهبرد نوين سرمايه گذاري گفت : بورس کالا و انرژی و معاملات آتی سکه ، صندوق با درآمد ثابت ره‏آورد آباد مسکن ، مدیریت دارایی (بخش سهام) صندوق سرمایه‏گذاری مشترک بانک مسکن، سبد گردانی اختصاصی و صندوق زمین و ساختمان نسیم و شمال غرب از مهمترين روش هايي است كه شركت كارگزاري براي سرمايه گذاري بهره برداري مي كند.
وي در تشريح  دلایل ارجحیت سرمایه‏گذاری از طریق صندوق‏های سرمایه‏گذاری نسبت به سرمایه‏گذاری مستقیم در بورس به زمانبندی نامناسب ورود و خروج به بازار در فرایند سرمایه‏گذاری مستقیم ، افق سرمایه‏گذاری کوتاه‏مدت ، فرا واکنشی نسبت به اخبار و تغییر جهت‏های بازار و عدم استفاده مطلوب از مدل‏های ارزش‌گذاری اوراق بهادار از سوي مشتريان اشاره كرد.
مدير شركت كارگزاري بانك ادامه داد : شناخت ناکافی نسبت به مفروضات مدل‏های ارزشگذاری و تمرکز بر محاسبات شکلی مدل و توجه ناکافی به پیش بینی روشمند متغیرهای اقتصادی و پیشرانه های رشد مورد استفاده در مدل‏ها و استفاده از میانگین ارزش محاسبه شده از طریق مدل‏های مختلف اشتباهات رایجي است كه در ارزشگذاری دارایی‏ها بروز مي كند.
تجزیه و تحلیل انفرادی اوراق بهادار ، تشکیل سبد سرمایه‏گذاری و بررسی اثر متقابل اوراق بهادار ، تلاش در راستاي ایجاد سبدهایی با عملکردی مشابه با شاخص بازار ، چالش میان دو راهبرد سرمایه‏گذاری فعال و شاخصی و تلاش به منظور آشتی و ترکیب این دو راهبرد ؛ سیر تکامل استراتژی‏های سرمایه‏گذاری در شركت كارگزاري بانك مسكن بود كه بحرالعلوم آن ها را تشريح كرد.
وي صندوق ره آورد آباد مسکن را مثالي از اين سرمايه گذاري عنوان كرد و با اشاره به رتبه صندوق از نظر بازدهی در بین ده صندوق بزرگ کشور گفت : صندوق آباد با خالص ارزش دارايي به مبلغ 93,663,737  ميليون ريال رتبه اول در بازدهي ماهانه و سه ماهه و رتبه دوم در بازدهي شش ماهه و سالانه را در بين صندوق بزرگ كشور به خود اختصاص داده است.
مدير شركت كارگزاري بانك از اهميت راه اندازي سامانه متمركز بازار سرمايه گفت و افزود : بانک مسکن در حوزه زیرساخت‏های ارتباطی با بازار سرمایه پيشتاز بوده و  مقرر است با راه اندازي اين سامانه امکان برقراری ارتباط تمامی شعب با کارگزاری براي معامله تمامي محصولات بازار سرمایه و همچنين امکان ارايه خدمات وتامین تمامي نیازمندی‏های مشتریان بانک از پنجره واحد (Total Customer Solution) ميسر شود . در حال حاضر مبلغ پنج میلیارد ریال براي خرید اين سامانه سرمايه گذاري شده است.
بحرالعلوم در پايان سخنان خود از تمامي كاركنان شعب بانك مسكن درخواست كرد هیچ یک از مشتریان بانک را بی‏پاسخ رها نكرده و با اولویت ارايه محصولات سپرده‏ای بانک از خروج مشتری جلوگيري كنند. همچنين از مدیر عامل و اعضای هیات مدیره بانک تقاضا كرد تا خدمات بازار سرمایه جزء عملکرد كاركنان شعب مد نظر قرارگیرد.

مدير شركت تامين سرمايه بانك مسكن
شركت هاي تامين سرمايه ، مكمل سيستم بانكي در تأمین مالی مشتريان هستند

سید محسن فاضلیان مدير شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن به عنوان آخرين سخنران اين پنل درخصوص اهميت تنوع روش هاي تامين مالي گفت : اقتصادي پويا خواهد بود كه در كنار سيستم بانكي به عنوان يك تامين كننده مالي طرح و پروژه هاي مشتريان حقيقي و حقوقي خاص از شركت هاي تامين سرمايه نيز به عنوان مكمل اين فرآيند بهره مند باشد.
وي ادامه داد : زماني شركت هاي تامين سرمايه موفق خواهند بود كه بتوانند براي هر مشتري يك نوع روش تامين مالي ارايه كنند و اميدوار هستم با ورود تمامي شعب بانك به حوزه روش هاي جديد تامين مالي ، مشتريان بتوانند از سرتاسر  كشور در سرمايه گذاري هاي خرد وكلان مشاركت داشته باشند.
مدير شركت تامين سرمايه بانك ، شرکت های کارگزاری، شرکت های سبد گردان، شرکت های مشاور سرمایه‌گذاری و شرکت های تأمین سرمایه را از نهادهای اصلی فعال در بازار سرمایه عنوان كرد و افزود : بازار سرمایه برای عملکرد اقتصاد حیاتی است، زيرا تأمین سرمایه و تأمین مالی، امری ضروری برای تولید خروجی در اقتصاد است. 
وي در تشريح انواع ابزارهاي تأمین مالی گفت :  اوراق مشارکت، صکوک اجاره ، صکوک مرابحه ، صکوک استصناع ، اوراق سلف موازی و گواهی سپرده از انواع روش های تامين مالي مبتنی بر بدهی مي باشد و صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان و صندوق سرمایه‎گذاری در املاک و مستغلات از روش های مبتنی بر سرمایه است.
مدير شركت تامين سرمايه بانك صندوق زمین و ساختمان را  نهادي مالی معرفي كرد که با جمع آوری سرمایه از عموم (در قالب واحدهای سرمایه‌گذاری) و تخصیص آن به سرمایه گذاری در ساخت پروژه ساختمانی مشخص و فروش واحدهای ساختمانی موجب تقویت طرف عرضه می‌شود.
تضمین تأمین مالی به موقع؛انعطاف‌ پذیری تأمین مالی متناسب با شرایط بازار و تغییرات قیمت‌ها در هر زمان براساس اساسنامه و با تصمیم مجمع صندوق ؛معافیت مالیاتی؛ عدم توقف پروژه به دلیل عدم تأمین مالی؛نظارت مستمر و گزارش‌دهی مستمر مالی و پیشرفت فیزیکی؛امکان اخذ تسهیلات بانکی برای صندوق از مزيت هاي سرمايه‌گذاري در صندوق زمين وساختمان بود كه فاضليان آنها را برشمرد.

آخرین بروزرسانی 1395/8/23

پربیننده ترین عناوین پربیننده ترین عناوین